«П'яниця» Ян Стен, 1660

Художній музей коледжу Сміта, Нортгемптон
 
Голландець Ян Хавікзоон Стен (правильне прочитання - Стейн) народився і помер у Лейдені. Живопис навчався в Утрехті у Ніколауса Кнюпфера. Дослідники знаходять у його творчості сліди впливу Адріана ван Остаде та ще кількох художників харлемської та амстердамської шкіл.
  
Стен став одним із найяскравіших голландських жанрістів свого часу. Його дотепні сценки із життя бюргерів викликали усмішку у сучасників. І водночас ці твори несли певний моральний посил, повчання про правильне життя.
  
П'яниці у Стіна часто постають веселими гуляками, смішними та добродушними. Але сьогоднішня робота нагадує, що це вада небезпечна, що руйнує життя.
  
Тут головний герой сидить у корчмі один, без посмішки. Забігайлівка дешева: меблі збиті грубо, підлога не метен. До пиви немає справи ні господині закладу, ні другому відвідувачеві. П'яниця не потрібна нікому — навіть самому собі.

p-yanicya-yan-sten-1660
Інформація

Опис

Ян Стен — один з найвидатніших нідерландських живописців так званої Золотої доби голландського мистецтва. Ян Стен типовий представник жанрового малярства ХVІІ століття, так званого голландського реалізму, прихильник побутового жанру. Вікіпедія
Народження: 1626, Лейден, Нідерланди
Смерть: 3 лютого 1679 р., Лейден, Нідерланди
Дружина: Грієтьє ван Гоєн (в шлюбі 1649–1669)
Жанр: побутовий жанр, портрет